Archive for Lipiec, 2013

Posiadanie własnej nieruchomości

Kiedyś towar deficytowy, dziś prężnie rozwijający się. Rynek nieruchomości jest przepełniony różnego rodzaju ofertami. Kupić można wiele, wszystko zależy od możliwości finansowych nabywcy oraz od jego potrzeb. Deweloperzy budują dużo nowych obiektów, wiele jest również ogłoszeń dotyczących rynku wtórnego. Od lat ludzie zastanawiają się nad jednym wyborem: dom czy mieszkanie. Każde z nich ma swoje plusy i minusy, dużo zależy od osób, które mają daną nieruchomość użytkować, ponieważ ich przyzwyczajenia oraz styl życia powinny stanowić podstawę wyboru. Oferta różnych inwestorów jest bogata, a lista budynków i lokali oddawanych do użytku długa, wobec czego wybierać można spośród wielu propozycji. Podstawowe kryteria, na które zwracana jest uwaga podczas rozważania możliwości zakupu nieruchomości, to: cena, odległość od centrum, czy dana okolica jest cicha i bezpieczna , czy w pobliżu znajduje się przedszkole czy szkoła, czy na danym terenie kursują linie komunikacji miejskiej oraz standard wykonania i wykończenia danego obiektu. Dopiero wszystkie te czynniki, połączone ze sobą, mogą wpływać na decyzję, a także komfort życia oraz późniejsze, długoletnie zadowolenie z wyboru. Dlatego warto dokładnie przemyśleć własne oczekiwania i nadzieje wiązane z danym miejscem, aby uniknąć rozczarowania.

Ulice wielkich miast

W dużych miejscowościach najlepiej widać ogrom inwestycji, które są realizowane przez wielkie firmy działające w obszarze budownictwa. Deweloperzy wciąż zapełniają niezagospodarowane miejsca na mapach miast i stawiają nowe obiekty. Biurowce, bloki mieszkalne, galerie handlowe, lokale usługowe – lista jest długa. Także zainteresowanie lokalami nie maleje, a wiele osób decyduje się na kupno mieszkania lub biura, w zależności od swoich potrzeb. Decydując się na założenie firmy, warto zastanowić się nad położeniem wybranej nieruchomości, ponieważ odpowiednio wybrane, może zwiększyć zakładane zyski z prowadzenia danej działalności. Również usytuowanie mieszkania czy domu może mieć duże znaczenie, ponieważ należy wziąć pod uwagę wszystkie niedogodności podróży do pracy, które mogą wpłynąć na czas, który zostanie stracony przez utrudnienia w ruchu drogowym czy dużą odległość od miejsca zamieszkania. Deweloperzy realizują swoje inwestycje zarówno w centrach jak również na obrzeżach aglomeracji miejskich. Coraz częściej można kupić lokale gotowe do zamieszkania, zakładając możliwość samodzielnego ich umeblowania. Oferta stale jest poszerzana i luksusowe apartamenty są nierzadko całkowicie wyposażone. Oczywiście cena tak wykończonego lokum jest nieporównywalnie wyższa i nie każdy może sobie pozwolić na tego typu rozwiązanie.

Potężna gałąź gospodarki – budownictwo

Zapotrzebowanie na sektor związany z powstawaniem nowych budowli będzie zawsze duże. Niezależnie od sytuacji ekonomicznej czy wzrostu bezrobocia, zawsze znajdą się chętni na zakup mieszkania, lokalu usługowego, gruntu czy pomieszczeń niezbędnych do stworzenia biura. Popyt w tym obszarze przeżywa swoje kryzysy, czasem zainteresowanie nabyciem nieruchomości jest mniejsze, jednak po jakimś czasie znów wzrasta do zakładanego poziomu. Również deweloperzy stale poszukują kolejnych gruntów, które mogliby wykorzystać pod swoje inwestycje. Osoby, które chcą nabyć jakąś nieruchomość, mają do wyboru rynek pierwotny oraz wtórny. Podjęcie decyzji zależne jest od środków finansowych, które można przeznaczyć na ten cel. Lokale w systemach starego budownictwa są zazwyczaj tańsze i dostępniejsze nawet dla przeciętnie zarabiającej jednostki, przy założeniu, że posiada ona odpowiednią zdolność kredytową. Wyższe ceny mogą wynikać z ciekawego usytuowania danego budynku, np. w ścisłym centrum dużego miasta. Droższe natomiast jest nowe budownictwo, choć zazwyczaj proponowane kwoty za metr kwadratowy zależą w dużej mierze od miejscowości, w którym dany deweloper realizuje swą inwestycję oraz materiałów wykończeniowych, które proponuje przyszłym lokatorom. Cenę mieszkania zwiększyć może również standard oddawanych mieszkań – surowy, deweloperski lub tzw. pod klucz.

Własne miejsce na ziemi

Każdy marzy o posiadaniu swojego mieszkania czy domu. Kupno lokum oznacza jednak dla nabywcy spore wydatki. Wszystko zależy od wybranego przez nabywcę miejsca, ponieważ im mniejsza miejscowość, tym niższe koszty zakupu ziemi, lokalu czy wybudowania choćby i tak zwanego bliźniaka. Na najniższe ceny można liczyć w ośrodkach wiejskich, jednak większa część osób wyjeżdża do dużych miast, gdzie istnieje większa możliwość znalezienia satysfakcjonującej pracy. Rynek nieruchomości w dużych aglomeracjach rozwija się prężnie, a deweloperzy starają się nadążyć za zapotrzebowaniem na kolejne lokale, ponieważ klientów im nie brakuje. Młodzi ludzie, chcąc rozpocząć samodzielne życie, zaciągają w bankach kredyty, aby móc wybrać odpowiednie dla siebie mieszkanie w dogodnym miejscu i zgodne ze swoimi oczekiwaniami. Inwestorzy wychodzą naprzeciw wszystkim nabywcom, ponieważ ceny są zróżnicowane, a standard wykończenia jest podawany podczas przedstawiania oferty. I tak można odnaleźć propozycje o różnej skali kosztów, w zależności od użytych surowców i ich jakości. Istnieje również możliwość zdecydowania się na jeden z trzech rodzajów stanów, w jakim oddany będzie wybrany lokal: surowy, deweloperski oraz tzw. pod klucz. Wszystko zależy od potrzeb przyszłego właściciela oraz od jego możliwości finansowych.

Duże i małe inwestycje

Obecnie buduje się na wielką skalę. Z dnia na dzień przybywa wiele nowych obiektów, przeznaczonych dla różnego rodzaju podmiotów – od przeszklonych, nowoczesnych budynków biurowych, z przeznaczeniem na siedziby dla firm, przez budynki mieszkalne dla dużej liczby osób, po kameralne domy jednorodzinne, które są spełnieniem marzeń wielu ludzi. Wynika to z dużego zapotrzebowania na wszelkiego rodzaju budowle. Największe inwestycje realizowane są w dużych miejscowościach, to tu bowiem osiedla się najwięcej osób, ponieważ prócz rdzennych mieszkańców, pojawiają się inni, którzy przyjeżdżają, aby studiować na prestiżowych uczelniach bądź w poszukiwaniu pracy. Wraz z większą liczbą jednostek przebywających na terenie danego miasta, zwiększa się również potrzeba zaoferowania im lokali, do których mogliby wracać pod koniec dnia. Takie sytuacje ożywiają rynek nieruchomości w obrębie konkretnego obszaru i skłaniają deweloperów do budowania kolejnych obiektów. Mniejsze miejscowości z kolei przyciągają osoby, których rodziny od pokoleń zamieszkują dane terytorium, ale również tych, których zmęczył gwar miasta i chcą żyć w nieco spokojniejszych warunkach, w otoczeniu natury. Niezależnie od miejsca zakupu, najważniejsze jest dokonanie wszelkich niezbędnych formalności, aby cieszyć się nowym lokum bez niepotrzebnego stresu.

Własna działka, własny dom

Kupno gruntu oraz wybudowanie budynku jednorodzinnego jest marzeniem każdego człowieka. Możliwość mieszkania z dala od zgiełku wielkiego miasta oraz własny ogród, w którym można odpocząć po ciężkim dniu pracy sprawia, że rynek nieruchomości jest tym obszarem gospodarki, na którym zastoje zdarzają się bardzo rzadko. Istnieje szereg przepisów, które określają reguły dotyczące własności i możliwości uzyskania pełnych praw do danej nieruchomości. Każdy grunt czy budynek posiada także własną księgę wieczystą, w której zapisane są wszystkie informacje dotyczące określonego majątku. Są w niej dane opisujące poprzednich właścicieli oraz wykaz osób, które mają uprawnienia do zarządzania nieruchomością. Dostęp do księgi wieczystej przed kupnem kamienicy czy innego obiektu pozwala zapobiec sytuacjom spornym, ponieważ jest w niej przedstawiony aktualny stan prawny budynku. Zdobycie tego typu informacji zmniejsza ryzyko dokonywania zakupu nieruchomości na rynku wtórnym, co jest stanem pożądanym przez każdego. Po dokonaniu niezbędnych formalności, podpisaniu umowy itp. prawo do określonego mieszkania, budynku czy gruntu zostaje przeniesione na kupującego i odtąd może one zarządzać danym obiektem według własnych potrzeb i pomysłów. Może również, w przypadku zakupu gruntu, starać się o pozwolenie na budowę domu.

Zmiany na rynku nieruchomości

Rozwój gospodarczy ma bardzo duży wpływ na sytuację firm deweloperskich i podejmowane przez nich inwestycje. Równie istotny jest bilans migracji oraz atrakcyjność regionu, ponieważ wielkie koncerny, mniejsze firmy oraz osoby prywatne chętniej decydują się na zakup nieruchomości na obszarach, które mają im coś do zaoferowania, np. bliskość dobrych połączeń międzynarodowych (lotniska, autostrady, transport wodny). Szanse na zwiększony popyt na nieruchomości mają przede wszystkim największe miasta oraz ich obrzeża, ponieważ wysoka koniunktura i szybkie, pozytywne przemiany gospodarcze są w tych miejscach dość pewne. Im więcej inwestycji w danym regionie, tym większe szanse jego rozwoju, potrzeba budowania większej ilości budynków mieszkalnych, ponieważ deweloperzy muszą zapewnić miejsca dla osób przyjezdnych. Koszty zakupu nieruchomości w tych miejscach są z reguły dużo wyższe niż w małych miejscowościach, ponieważ zapotrzebowanie oraz zainteresowanie mieszkaniami jest bardzo duże. To wszystko razem powoduje, że dla przeciętnego człowieka kupno lokalu za gotówkę jest właściwie niemożliwe. Na szczęście banki oferują coraz korzystniejsze kredyty, ponieważ muszą sprostać wymaganiom klientów a jednocześnie zaoferować korzystniejsze warunki od konkurencji. Dzięki temu osoba ubiegająca się o kredyt, może wybrać najlepszą dla siebie opcję.

Ruch na rynku nieruchomości

Popyt na mieszkania, domy czy grunty będzie istniał zawsze. Kolejne pokolenia dorastają i, chcąc się usamodzielnić, rozpoczynają poszukiwania idealnego lokum. Ceny nieruchomości są wysokie, wobec czego młodzi ludzie szukają różnych dróg wsparcia finansowego, aby móc dokonać kupna i spełnić marzenia o posiadaniu własnych czterech kątów. Wraz z ruchem na rynku nieruchomości, ożywienie pojawiło się również w bankach, ponieważ młodych ludzi nie stać na samodzielne sfinansowanie budowy domu czy zakupu mieszkania, wobec czego decydują się na kredyt. Staje się on jedyną możliwością przeprowadzenia się do własnego lokum. Powstają również rządowe projekty, które stanowią możliwość dopłat do części odsetek, aby zwiększyć szansę rodzin na posiadanie mieszkania. A ofert jest wiele, zarówno na rynku pierwotnym jak również wtórnym. Różnice cenowe są duże i odczuwalne, ponieważ wahają się od 800 do nawet kilkunastu tysięcy za metr kwadratowy. Koszty nieruchomości są uzależnione od miejscowości, w którym dany budynek został wybudowany, wielkości danego lokum, okresu budowy (im starsza budowla, tym cena zazwyczaj niższa) oraz standardu, w jakim dany lokal zostaje oddany do użytku (stan surowy, deweloperski czy tzw. pod klucz). Innym sposobem nabycia nieruchomości jest śledzenie aukcji komorniczych, na których często można kupić tańsze grunty, domy czy mieszkania.

Stan deweloperski lub pod klucz

Decydując się na kupno nieruchomości na rynku pierwotnym, można spotkać się z różnymi propozycjami deweloperów dotyczącymi standardów wykończenia. W Polsce najpopularniejsze jest nabywanie mieszkań oddawanych przez inwestorów w stanie tzw. deweloperskim, bądź gotowe do zamieszkania. Nie istnieją regulacje prawne dotyczące konkretnych wymogów, jaki powinien spełniać lokal, określony którymś z powyższych wzorców. Wszelkie informacje dotyczące nieruchomości i stanu, w jakim zostanie ona oddana nabywcy, zapisane są w umowie klienta z określonym deweloperem. Lokale przygotowywane do natychmiastowego zamieszkania, są wykańczane w różnych standardach. Potencjalny klient ma wobec tego możliwość wyboru jednej z opcji, która będzie dla niego najlepsza zarówno pod względem finansowym jak również jakościowym i estetycznym. Standardowo lokal gotowy do wprowadzenia się do niego, posiada otynkowane oraz pomalowane ściany, wykończone podłogi, kompletną stolarkę zarówno wewnętrzną jak i zewnętrzną, instalacje, a także niezbędne urządzenia sanitarne czyli tzw. biały montaż. Wybór materiałów wykończeniowych jest uzależniona od wybranej opcji cenowej, a także zgodna z założonym przez dewelopera projektem. Zdarzają się oferty rozszerzone, które obejmują kompletne umeblowanie wszystkich pomieszczeń.

Mieszkania zawsze na sprzedaż

Rynek nieruchomości jest prężnie rozwijającą się gałęzią gospodarki. Deweloperzy nieustannie nabywają nowe grunty, aby na nich wybudować kolejne budynki mieszkalne, ponieważ popyt na nie jest wysoki. Młodzi ludzie, którzy chcą posiadać własne lokum, szukają ofert, które będą dla nich korzystne. Wiele osób decyduje się również na kupno własnego kawałka gruntu, aby móc na nim wybudować dom jednorodzinny. Ceny nieruchomości są uzależnione od wielkości miejscowości, w której dana osoba chce nabyć kawałek ziemi, dom lub mieszkanie. Koszty metra kwadratowego są zależne także od innych czynników. Mieszkania kupowane na rynku wtórnym są nieporównywalnie tańsze od lokali w nowym budownictwie – im starszy budynek, tym cena metra kwadratowego jest niższa, jednak taki lokal często wymaga generalnego remontu, co zwiększa realne koszty zakupu. Z kolei nowe mieszkania oddawane przez inwestorów, są oddawane do użytku w różnych standardach. Można tu znaleźć lokale w stanie surowym, deweloperskim bądź całkowicie wykończone (tzw. pod klucz). W zależności od preferencji nabywcy, może się on zdecydować na którąś z wymienionych propozycji i przygotować mieszkanie według własnego uznania, dobierając wszelkie niezbędne dodatki zgodnie z przygotowanym przez siebie projektem lub od razu się do niego wprowadzić.